niedziela, 11 listopada 2007

SIBERIAN HUSKY


Jedna z ras psów, należąca do grupy szpicy i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych.

Rasa ta jest rasą pierwotną, pochodzącą z rejonu Kołymy w północnej Syberii. Hodowana tam przez pionierów w hodowli psów zaprzęgowych - Czukczów oraz Kamczadałów, Koriaków i Jagakirów. Około pół miliona lat temu wiele paleoazjatyckich, prymitywnych plemion zamieszkiwało te tereny, gdy były one cieplejszym i bardziej przyjaznym terenem łowieckim. Ludzie żyli tam niemal w epoce kamiennej - zdobywali pożywienie polując, w czym pomagały im psy myśliwskie. Każda grupa stworzyła własny typ psa w zależności od wymagań łowieckich, ukształtowania terenu, występujących temperatur czy grubości pokrywy śnieżnej.

Czukcze żyli na półwyspie rozciągającym się z Syberii w kierunku Alaski. Około 3000 lat temu klimat uległ znacznemu ochłodzeniu, toteż Czukcze zaczęli wykorzystywać psy do ciągnięcia sań. Lud ten żył w stałych osadach, w głębi lądu i aby polować musiał przemierzać duże odległości. Ideałem psa było niewielkie zwierzę, które potrzebowało mało pokarmu, ale było na tyle silne, aby ciągnąć upolowaną zdobycz z umiarkowaną prędkością na długich dystansach. Kiedy zaistniała potrzeba przewiezienia cięższego ładunku, pożyczano psy od sąsiadów i zamiast 6-8 zaprzęgano 16 lub 18. Wszystkie samce, oprócz najlepszych, prowadzących zaprzęgi, kastrowano. Zabieg ten miał na celu nie tylko ukrócenie zbędnych kojarzeń, ale pomagał psom w utrzymaniu tłuszczu na ciele. Doskonale zadbane czukockie zaprzęgi liczące 20 psów potrafiły podobno przebyć w ciągu 6 godzin odległość 120 km i ciągnąć ciężar około 600 kg. Były one często używane przez Rosjan do transportu pasażerów i poczty. Pokonywały wówczas 160 - 180 km dziennie w szybkim tempie.

Słowo "husky" w języku miejscowym znaczy ochrypły i kiedyś określano w ten sposób wszystkie psy używane do ciągnienia sań, obecnie nazwa ta przysługuje jedynie rasie syberian husky.

Husky zostały sprowadzone do Kanady w 1909 r. przez rosyjskiego handlarza futrami Williama Goosaka, ale nie jest wykluczone, że mogły się tam przedostać znacznie wcześniej. Goosak wystawił zaprzęg w wyścigu "All Alaska Sweepstake" na dystansie 650 km. W porównaniu z miejscowymi psami zaprzęgowymi wydawały się być tak niepozorne, iż początkowo zostały wyśmiane i ochrzczone mianem "syberyjski szczur". Jakież było zdziwienie, gdy zaprzęg owych "szczurów", prowadzony przez Thurnstrup'a, po pokonaniu morderczego dystansu zjawił się na mecie jako trzeci. I tak rozpoczął się ciąg zwycięstw tych niepozornych psów. W 1910 r. na trasie tego samego wyścigu John Johnson ze swym zaprzęgiem husky uzyskał rekordowy czas 74 h. 14 min. 39 sek., pobity dopiero niedawno, w 1983 r. W latach 1915, 1916 i 1917 wygrywał słynny zaprzęg Husky Leonarda Seppali.

Psy Seppali dały początek hodowli tej rasy na kontynencie amerykańskim gdzie jako szybkie i wytrzymałe prędko zyskały sławę i uznanie. Rozwój hodowli doprowadził do zarejestrowania rasy przez "Amerykański Kennel Club". Krzyżówki z miejscowymi psami doprowadziły do uzyskania typu uniwersalnego. Psów używano nie tylko w sporcie, ale również w pracy - do przewożenia niezbyt ciężkich ładunków i poczty.

Norweski badacz Roald Amundsen (1872- 1928), planując ekspedycję naukową z Alaski na Biegun Północny, wybrał do transportu sprzętu właśnie husky. Niestety wybuch I wojny pokrzyżował plany ekspedycji, a sprowadzone przez Amundsena psy rozpowszechniły się po Kanadzie i USA. Kiedy w latach 1950-60 rozkwitła hodowla Husky w Ameryce Północnej przywieziono pierwsze egzemplarze tych psów do Europy. Popularność siberian husky w Europie znacznie wzrosła wraz z rozwojem sportu zaprzęgowego, a jego liczebność gwałtownie rosła.



SHIH TZU


Shih Tzu to jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich.

Dotychczas sądzono, że rasa ta powstała ze skrzyżowania pekińczyka z Lhasa Apso, jednakże ostatnie analizy DNA wskazują, że Shih Tzu jest znacznie starsza rasą.

SHIBA INU


Jedna z ras psów należąca do szpiców i psów w typie pierwotnym, zaliczona do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych.

Shiba Inu pochodzi z górzystych terenów Japonii. Słowo "shiba" znaczy "mały", słowo "inu" znaczy "pies" , czyli shiba inu oznacza "mały pies". Jednocześnie jednak słowo "shiba" oznacza "poszycie, listowie, krzewy" i w takim wypadku nazwę shiba-inu należałoby tłumaczyć jako "pies do polowań w zagajnikach". Środowiskiem shiby były górzyste obszary nad brzegiem Morza Japońskiego, gdzie psy te wykorzystywano do polowań na drobną zwierzynę i ptaki. Zależnie od okolic, w których je hodowano, psy nieco różniły się między sobą. Gdy w latach 1868-1912 przywieziono z Anglii psy podobne do angielskich seterów i pointerów myślistwo zyskało w Japonii rangę sportu. Powszechnym stało się też krzyżowanie shiby z angielskimi przybyszami. W latach 1912-1926 Shiba czystej rasy stała się niezmierną rzadkością, ograniczoną do swych pierwotnych obszarów. W zachowanie czystej rasy shiby zaangażowali się wtedy myśliwi i inne wykształcone osoby. Ratowanie ograniczonej liczby czystych w typie psów rozpoczęło się na poważnie od 1928 roku, a w 1934 r. ujednolicono ostatecznie wzorzec rasy. W 1937 r. shibę uznano za pomnik przyrody, następnie rasę tę, nadal hodowaną, ulepszano, aby stała się taką jaką jest znana obecnie.

SHAR PEI


Jedna z ras psów, należąca do grupy sznaucerów i pinczerów, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich oraz psów innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji molosowatych w typie dogowatym.

Pies ten pochodzi z Chin, a został rozpropagowany i hodowany w celach wystawowych przez hodowców w USA

SETER IRLANDZKI


Jedna z ras psów, należąca do grupy wyżłów w sekcji wyżłów brytyjskich i irlandzkich, w typie seterów. Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy. Spośród seterów jest najlżejszy, ale jednocześnie najwyższy i najszybszy, najdalej okładający pole. Na polowaniu lepiej się sprawdzał przy koniu niż przy pieszym myśliwym.

Jest chlubą Irlandii, jednak wywodzi się z Francji, Hiszpanii oraz Macedonii; ten kasztanoworudy Irlandczyk pochodzi od długowłosego spaniela i powstał w wyniku skrzyżowania irlandzkiego spaniela wodnego z seterem angielskim, springer spanielem i pointerierem.W pierwszym okresie rozwoju rasy nie przywiązywano wagi do koloru, lecz zwracano przed wszystkim uwagę na właściwości myśliwskie.

Na początku XVII wieku równie popularne były psy o umaszczeniu białym, biało-czerwonym, biało-żółtym, nawet biało-czarnym, jak i czerwonym. Wszystkie były psami użytkowymi myśliwskimi, przeszukującymi duże tereny w poszukiwaniu ptactwa.W 1866 utworzono w Anglii klub czerwonego setera irlandzkiego. Od 1882 dopuszczano na prezentację wystawową wyłącznie jednokolorowe, czerwone psy. Spowodowało to niemal całkowite wymarcie wariantu czerwono-białego. Na szczęście pojedyncze egzemplarze przeżyły i zostały zdefiniowane w ostatnich latach ponownie jako rasa : seter irlandzki biało-czerwony. The Comittee of The Irish Red Setter Club w Dublinie, 29 marca 1885 roku zdefiniował standard rasy setera irlandzkiego czerwonego.

SETER ANGIELSKI


Jedna z ras psów należąca do grupy wyżłów w sekcji wyżłów brytyjskich i irlandzkich w typie seterów.

Przodkami były prawdopodobnie inne setery i hiszpańskie wyżły; początkowo używane do wystawiania zwierzyny (głównie ptactwa), chwytanej następnie w sieć. Do ustabilizowania rasy przyczynił się anglik Lord Edward Laverack w połowie XIX w. Z jego hodowli pochodziły psy zakupione przez innego hodowcę Edwarda Llewelina, który również przyczynił się do stabilizacji i popularyzacji rasy.

SEALYHAM TERRIER


Jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów niskonożnych.
Sealyham Terrier to rasa dosyć rzadko spotykana i oryginalna z wyglądu. Nazwa tej rasy pochodzi od kapitana Johna Edwardsa z Sealyham w pobliżu Haverfordwest. Stworzył on szczegółowe notatki na temat swojej pracy hodowlanej. Chciał wyhodować psa małego, inteligentnego, żwawego i mało wymagającego. Skrzyżował w tym celu :

* Cheschire Terriera
* Welsh Corgi Pembroke
* Dandie Dinmont Terrier
* Foksteriera szorstkowłosego.

Psom z jego hodowli robił brutalne testy. Jeśli jakiś pies lub suka mające siedem miesięcy bały się wejść do lisiej nory - były zabijane. Rasa ta uznana została w 1911 roku. W domu jest trzymany głównie dla towarzystwa. Jego masa ciała wynosi najczęściej od ośmiu do dziewięciu kilogramów.

SCHIPPERKE


Jedna z ras psów, należąca do grupy pies psów pasterskich i zaganiających , zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy.

Psy typu schipperke istniały od dawna na terenach dzisiejszej Belgii, towarzysząc żeglarzom śródlądowym na ich łodziach. Zanim jednak trafiły na łodzie, były psami stróżującymi w domostwach mieszczan, pomagając im zwalczać gryzonie.
Przed pierwszą wojną światową w Belgii rozkwitała hodowla tej rasy, ustalony wzorzec obejmował psy czarne i bez ogona, o średniej wielkości. Belgowie bardzo wiele tych psów eksportowali na Wyspy Brytyjskie i do Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza Anglicy nie byli wierni hodowli według wzorca przyjętego w Belgii, otrzymując psy na przykład maści kremowej. Po drugiej wojnie światowej nastąpił regres w hodowli na kontynencie europejskim, po dziś dzień aktywnymi klubami schipperke są jedynie kluby w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

SCHAPENDOES


Jedna z ras psów należąca do owczarków pochodzących z Holandii. Owczarek tej rasy jest średniej wielkości, ma długie włosy, sumiaste wąsy i brodę, a nad oczyma sterczące brwi. Szata może być różnie umaszczona, przy czym preferowany jest szaroniebieski. Jest wybitnym psem pasterskim, nadaje się również do stróżowania, ufny, wierny i bardzi inteligentny.


YORKSHIRE TERRIER




Jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych. Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy.

Yorki powstały w połowie XIX wieku. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Ich prawdopodobnymi przodkami są: maltańczyk, Dandie Dinmont Terrier i skye terrier.Jest to mały piesek wyhodowany w hrabstwie Yorkshire, na Północy Wielkiej Brytanii. Dawniej służył do tępienia szczurów .





SAMOJED


Jedna z ras psów, należąca do grupy szpicy i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych.
Psy tej rasy od wielu setek lat towarzyszyły plemieniu Samoyedów, żyjących w Rosji i na Syberii, gdzie były psami nie tylko zaprzęgowymi, ale także myśliwskimi. Miały wstęp do ludzkich namiotów, gdyż często ogrzewały swych właścicieli. Końcem XIX wieku zostały przywiezione do Europy, gdzie zyskiwały popularność ze względu na niepowtarzalną, śnieżnobiałą sierść.

SAARLOOSWOLFHOND


Jest to jedna z ras psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).

Holenderska rasa psów stworzona przez Lenderta Saarloosa, poczynajac od 1921 roku. Chciał on wyhodować posłusznego wilka dlatego krzyżował wilki z owczarkami niemieckimi. W owych czasach nie różnił się bardzo od wilka pod względem anatomicznym. W 1975 roku rasa została oficjalnie uznana. W Holandii nie było zapotrzebowania na psy stróżująco-obronne co sprowadziło tor hodowli tych psów na jak najmniejszy wskaźnik agresji. Odziedziczyły natomiast bardzo silny instynkt stadny. Tak powstał "wilk", bardzo przywiązany do ludzkiej rodziny i pozbawiony agresji.



ROTTWEILER


Rottweiler jest psem zwykle przyjaznym w stosunku do domowników. Mimo jego masywnej budowy jest bardzo spokojny i wrażliwy, lecz zawsze czujny. Dość łatwy w układaniu i szkoleniu. W czasie nauki jest pojętny i wytrwały. Łatwość i podatność na szkolenie wymaga jednak odpowiedzialnego traktowania, gdyż w przeciwnym razie można go zepsuć. Samce mają tendencje do dominacji. W nieodpowiednich rękach, może stać się niebezpieczny. Wymaga konsekwentnego wychowywania już od szczeniaka.

UWAGA: Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy (Dz. U. Nr 159, poz. 1051) utrzymywanie psa tej rasy wymaga zezwolenia właściwego organu gminy.

RHODESIAN RIDGEBACK


Jedna z ras psów należąca do grupy psów gończych, posokowców oraz ras pokrewnych. W obrębie tej grupy Rhodesian znajduje się w sekcji dla ras pokrewnych. Jego bliskim kuzynem, choć znajdującym się w innej grupie FCI, jest Thai Ridgeback.
Historia rasy rhodesian ridgeback sięga daleko w przeszłość. Najstarsze jej ślady prowadzą do pierwotnych psów afrykańskich plemion Khoi-Khoi (Hotentotów). Były to plemiona myśliwych i pasterzy, które ok. 500 r. n.e. rozpoczęły wędrówkę z północnych krańców afrykańskiego kontynentu (dzisiejszy Egipt, Etiopia i Sudan) na południe, w stronę Przylądka Dobrej Nadziei. Tam, w XV wieku, po raz pierwszy zetknęły się z Europejczykami – portugalskimi żeglarzami i poszukiwaczami przygód, których statki zawijały w te strony. Z tego okresu pochodzą pierwsze niejasne wzmianki o „afrykańskim psie z pręgą na grzbiecie”. Biali misjonarze i osadnicy, którzy dotarli do Przylądka dwieście lat później, już nieco dokładniej opisują psy gończe Hotentotów, które miały odznaczać się „wielką odwagą i wyjątkową brzydotą”.


RETRIEVER Z NOWEJ SZKOCJI


Jedna z ras psów. Nazwa rasy pochodzi od kraju pochodzenia (Nova Scotia – Kanada) oraz angielskiego czasownika "to retrieve" – "przynosić" od zadań, jakie spełniają w myślistwie.


Rasa pochodzi ze wschodnich wybrzeży Kanady; Retrievery z Nowej Szkocji były używane do polowania na kaczki. Myśliwy zachęcał psa do zabawy na brzegu jeziora, a kiedy zaciekawione ptaki podpływały bliżej, wtedy padał strzał. Zestrzelone kaczki, pies aportował z wody na brzeg.

SZPIC MINIATUROWY - POMERANIAN


Jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców europejskich.
Jedna z teorii pochodzenia tej rasy mówi , że na południowo-zachodnie wybrzeże Bałtyku Pomeraniany przybyły ze Skandynawii. Nazwa rasy oznacza psa z Pomorza, na które psy te przywędrowały z woźnicami.

PUDELPOINTER


Jedna z ras, należąca do grupy psów myśliwskich.
Pudelpointer wyhodowany w wyniku krzyżowania pudla i ciężkiego typu pointera. Pierwszy pies tej rasy powstał w wyniku przypadkowego krzyżowania pudla i pointera. "Juno" wykazała się wyjątkowymi cechami psa myśliwskiego, dziedzicząc po pointerze wybitny węch, dużą szybkość i wytrwałość, pewną i twardą stójkę, a po pudlu zamiłowanie do wody i aportowania. Po pokonaniu wielu trudności sprawa się udała: pod koniec zeszłego stulecia powstała nowa rasa szorstkowłosa, która oprócz szlachetnego wyglądu ma oczekiwane zalety myśliwskie obu ras.
Przyczyny, dla których te rzeczywiście wybitne wyżły o wszechstronnej użyteczności jeszcze się nie rozpowszechniły, należy dopatrywać się w tym, że przychówek częściowo był niewyrównany. Rodzą się bowiem od czasu do czasu szczenięta krótkowłose, jak pointer, inne zaś długowłose jak pudel, a inne różnią się maścią od typu rasy.Pudelpointery należą do tzw. legawców. Psy tego typu istniały już w Średniowieczu i miały za zadanie podejść do zwierzyny i nie spłoszyć jej. Kiedy wytropiły ofiarę przylegały do ziemi (stąd nazwa) i czekały na nadejście myśliwego. Stosowanie takich psów na polowaniu wynikało z konieczności używania broni, wymagającej bliskiego podejścia do zwierzyny łownej (np. sieci). Dopiero później, gdy zaczęto w polowaniach wykorzystywać broń palną powstała potrzeba, aby pies także aportował zwierzynę. Współczesne legawce zaznaczają zwietrzenie zwierzyny raczej poprzez stójkę niż poprzez przyleganie do ziemi. Do legawców zalicza się: Wyżły, Pointery i Setery, oraz niektóre Spaniele.

PUDEL


Jedna z ras należących do grupy IX. Pudle wszystkich wielkości i maści stanowią Sekcję 2 wpisaną w rejestr FCI pod Nr.172. Według klasyfikacji pudel to pies użytkowy i do towarzystwa. Pochodzenie: FRANCJA

Jedna z najstarszych ras. Jak żartobliwue twierdzi p. Zygmunt Jakubowski - wybitny znawca przedmiotu - "były od poczatku świata". Znany francuski rysownik, Jan Effel w swojej historii człowieka namalował pudla już w raju. W Katedrze SAINT SAUVEUR pochodzącej z XI/ XII wieku średniowieczny artysta umieścił pudla w herbie świątyni. Był psem władców i biedaków. Biegał po królewskich komnatach LUDWIKA XV i LUDWIKA XVI. Duch białego pudla o imieniu BIELIK, ulubieńca Zygmunta Starego, zapewne do dziś krąży po wawelskich krużgankach. Był szczególnie modny w wieku XIX. Cieszył się wielką popularnością w okresie międzywojennym. Swój renesans przeżywał w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Obecnie ustępują stopniowo młodym rasom. Na szczęście ma nadal wierne, choć nieliczne grono wielbicieli i pasjonatów dbających o rozwoj tej ciekawej rasy.

Słowo pudel w języku starogermańskim oznaczało kałużę, we Francji psy tego typu nazywano barbetami ze względu na ich kosmate brody. Z historii tej rasy wyłania się opinia dotycząca pochodzenia z Islandii,skąd sprowadzano na stary kontynent średniej wielkości psy zaganiające, krzyżowane następnie z psami myśliwskimi. W ten sposób otrzymywano osobniki o kosmatym włosie (czyli włosie pierwotnym dla pudla), który w związku z pełnionymi funkcjami przez te psy (dowodnymi) odpowiednio strzyżono. Nie przypadkowo, w związku z tym faktem, klasyczne strzyżenie pudla najbardziej przypomina dawne przeznaczenie tych zwierząt.

POINTER


Jedna z ras psów, należąca do grupy wyżłów, zaklasyfikowana do sekcji wyżłów brytyjskich i irlandzkich. Stanowi osobną podsekcję Pointerów. Pierwotnie używany do wystawiania zajęcy, które następnie były gonione przez charty lub do wystawiania ptactwa, które było płoszone przez płochacze i łowione w sieci. Od momentu wynalezienia broni palnej pointer usamodzielnił się - po dzień dzisiejszy jest używany tylko do polowań na ptactwo polne. W Wielkiej Brytanii wystawia ptactwo w polu suchym, na terenie Europy kontynentalnej bardziej wszechstronny - wystawia i aportuje, także z wody.

PINCZER MAŁPI


Oryginalna nazwa 'affenpinscher' pochodzi z niem. z połączenia słów affe (małpa) i pinscher ("terier").
Rasa europejska, wyodrębnienie jej datuje się na XVII wiek; wywodzi się od ras gryfonik brukselski i gryfonik belgijski.


PIES FARAONA


Jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji ras pierwotnych. Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy.

Nazwą "pies faraona" określano początkowo wszystkie psy z obszaru wybrzeży i wysp Morza Śródziemnego, a niekoniecznie związane z populacją psów występujących w Egipcie. Nadano ją jednak, ponieważ przypominały staroegipskie charty zwane tesemami, których wizerunkami przyozdabiano ściany grobowców faraonów. Natomiast różniły się od psów w typie podenco. Te śródziemnomorskie psy wyglądem przypominały formę pośrednią między chartem a psem gończym. Od roku 1974 roku rasa została uznana przez angielski Kennel Club pod nazwą Pharaoh hound. W 1977 FCI pod tą samą nazwą zrejestrowało tę rasę i przyjeło wzorzec wydany przez Maltę.

W rejonach, z których pochodzi ta rasa (z Malty i jej okolicznych wysp) nazwaną jest kelb tal fenek co dosłownie oznacza pies królika. Na Maltę pies faraona przybył najprawdopodobniej z Fenicjanami lub Kreteńczykami, którzy posiadali psy w podobnym typie.

PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN


Jest to rasa psa gończego, pochodząca z zachodniej Francji, a dokładniej z regionu La Vendéen. Petit Basset Griffon Vendéen używany jest do polowań na zające i królik.

Niezależne, wesołe i przyjacielskie. Żywe i aktywne. Doskonałe jako przyjaciel dzieci, akceptują również innych psich domowników. Niestety ze względu na swoją niezależność nie łatwo poddają się tresurze, sztuczki wykonują chętnie, pod warunkiem smacznej nagrody.

PARSON RUSSELL TERRIER


Rasa powstała z angielskiej rasy Parson Jack Russell Terrier, podzielonej w roku 2000 na dwie osobne rasy: wysokonożnego Parsona i niskonożnego Jacka.

Twórca tej rasy, John (Jack) Russell urodził się w Darthmouth w hrabstwie Devon w roku 1795. Zostawszy pastorem przeniósł się do swej parafii w Swymbridge także w Devon, gdzie przyszło mu spędzić większą część życia. Zapalony jeździec i myśliwy, którego pasją była hodowla i selekcja terierów. W roku 1873 został jednym z członków założycieli Kennel Clubu. Zmarł w roku 1883 w sędziwym wieku 88 lat. Podczas swoich studiów w Oxfordzie nabył pierwszego teriera: białą, szorstkowłosą sukę z łatami na głowie, którą dziś uważa się za wzorcowy egzemplarz rasy. Jack Russell dokonał licznych krzyżowań między różnymi rasami terierów użytkowych o umaszczeniu jednolitym lub różnobarwnym. Celem tych eksperymentów było doskonalenie cech użytkowych rasy, jej wygląd miał dla pastora drugorzędne znaczenie. Zgodnie z tą tradycją, krzyżowań z innymi rasami terierów dokonywano aż do naszych czasów. Próbowano także mieszać Jack Russell z innymi rasami psów, ale potomkowie nie byli już podobni do starego typu rasy i hodowcy zaniechali tych nieudanych eksperymentów. Po II wojnie światowej rasa ta cieszyła się rosnącą popularnością na kontynencie europejskim, szczególnie wśród myśliwych i jeźdźców. Angielski Kennel Club 22 stycznia 1990 roku uznał ją i opublikował oficjalny standard, nazywając ją Parson Jack Russell Terrier. Prowizoryczne zaakceptowanie rasy przez FCI nastąpiło 2 lipca 1990 r.

POLSKI OWCZAREK PODHALAŃSKI


Jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Jedna z pięciu ras polskich uwzględnianych przez FCI; kontrolowana hodowla od około 1920 roku; pierwsza wystawa klubowa w Zakopanem w 1973 roku (zgłoszono 65 psów); ostatnie zmiany we wzorcu z dnia 08-10-1988; występuje przede wszystkim w Tatrach i Beskidach, spotykany także w Sudetach i Bieszczadach; typ owczarka spotykanego w Tybecie, na Kaukazie i w Mongolii, co wskazywałoby na pochodzenie wszystkich tych ras od doga tybetańskiego.

OWCZAREK BELGIJSKI MALINOIS


Jedna z ras psów należąca do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psy pasterskie (owczarskie). Pozostałe odmiany to: Groenendael, Tervueren i Laekenois. Został wyhodowany w okolicach miasta Malines, od którego pochodzi nazwa tej rasy.

OWCZAREK BELGIJSKI GROENENDAEL


Owczarek belgijski Groenendael to jedna z rasy psów , należącej do ras pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowanej do sekcji "psy pasterskie" (owczarskie). Wśród polskich hodowców i właścicieli owczarków belgijskich funkcjonuje potoczne i pieszczotliwe określenie tej odmiany "gronek". Pozostałe odmiany to: Malinois, Tervueren i Laekenois.
Pies ten bardzo dobrze sprawdza się w psim sporcie tzw.Agility.Jest również dobrym psem tropiącym.

OWCZAREK AUSTRALIJSKI - KELPIE


Jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy.

Rasa Australian Kelpie powstała około 1870 roku i odegrała dużą rolę w rozwoju przemysłu owczego i wełnianego w Australii. Pochodzący od brytyjskich i szkockich „użytkowych Collie” (rodowód dzieli z Border i Scotch Collie oraz Owczarkami Angielskimi)

Podstawy rasy Australijski Kelpie wywodzą się ze szkockiego Rutheford, w północnej części kraju, od pasterskich Collie. Te zwartej budowy, gładkowłose i uważne psy miały czarne, brązowo podpalane umaszczenie. Podstawowa suka urodziła się w Victorii, Australia, gdzie jej właściciel nazwał ją „Kelpie”. Tam też została skojarzona z czarnym psem o imieniu „Moss”, sprowadzonym z osady Rutheford. Klepie i Moss zostali rodzicami linii pracujących psów pasterskich. Dwa inne czarne, brązowo podpalane psy, Brutus i Jenny, zostały rodzicami Cesara, z którym później oszczeniła się Kelpie. Z tego miotu pochodziła czarna podpalana suka, również nazwana Kelpie. Później imię Kelpie stało się popularnym słowem. W 1890 roku odmiana „Kelpie” była całkowicie przyjęta.

UŻYTKOWOŚĆ

OWCZAREK AUSTRALIJSKI


Owczarek australijski to jedna z ras psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich).

Owczarek ten został wyhodowany w USA. Na temat powstania rasy istnieje wiele teorii. Dokładnie nie wiadomo, jak przebiegało jej kształtowanie. Uważa się, że protoplastami aussie były owczarki przywożone przez osadników z różnych krajów, m.in. z Anglii. Na terenie Stanów Zjednoczonych dochodziło do wielu krzyżówek tych psów. Tak powstawała rasa spełniająca kryteria wszechstronnego psa pasterskiego i stróżującego. W XVIII wieku do zachodnich stanów wraz z baskijskimi pasterzami z Australii dotarły nowe psy pasterskie. Część z nich wywodziła się od psów ze szczątkowym ogonem, zwanych "smihfield dog", i od collie o umaszczeniu merle. Te pieski średniego wzrostu, zwane "little blue dog", zrobiły wielkie wrażenie na amerykańskich farmerach. Zaczęto je krzyżować z rodzimymi owczarkami i nadano nazwę "owczarek australijski".


OGAR POLSKI


Jedna z ras psów gończych. Pies myśliwski.
Pochodzenie nazwy rasy nie jest do końca jasne, natomiast samą rasę jak wszystkie rasy gończych europejskich wywodzi się od psów św.Huberta. Prawdopodobnie dochodziło do krzyżowania tej rasy z miejscowymi rasami gończymi. Z pewnością mają one domieszkę krwi gończych z Półwyspu Apenińskiego, a w XVIII wieku skrzyżowano je z foxhoundami.
Pierwsze wzmianki o ogarach w literaturze polskiej znajdują się w poemacie Tomasza Bielawskiego „Myśliwiec” napisanym w 1595. Również Mikołaj Rej w „Żywocie człowiek poczciwego”(1568) wspomina te psy. W 1608 roku ukazał się pierwszy traktat naukowy poświęcony ogarom „O psach gończych i myślistwie z nimi” hrabiego Jana Ostroroga, wydany w pełnej formie w 1618 roku podtytułem „ Myślistwo z ogary”. Przez wieki ogar był cenionym towarzyszem myśliwych. Na podstawie zachowanych materiałów można wysnuć przypuszczenia, że psy w tym typie znane były już od XIV wieku i aż do XVIII ogary były bardzo popularne na terenach Polski. Zawirowania historii, a co za tym idzie zubożenie szlachty nieomal doprowadziły do całkowitego wyginięcia tej rasy. W wyniku licznych krzyżówek z innymi rasami oraz braku planowej hodowli prawie nie było ogarów czystej krwi.
Pracę na rekonstrukcją rasy rozpoczął w 1959 roku Piotr Kartawik sprowadzając z terenów Litwy trzy psy: BURZANA, ZORKĘ oraz CZITĘ i zakładając hodowlę „ Z Kresów”. W 1964 roku Jerzy Dylewski opracował wzorzec tej rasy, który 15 listopada 1966 roku został zarejestrowany w FCI pod numerem 52. Pod koniec lat 60 – tych tragiczna śmierć Piotra Kartawika przerwała jego pracę hodowlaną.

BIAŁY OWCZAREK SZWAJCARSKI - OWCZAREK AMERYKAŃSKO-KANADYJSKI



Biały Owczarek Szwajcarski to jedna z ras psów, będąca odmianą owczarka niemieckiego. Hodowana specjalnie ze względu na białe umaszczenie, które nie jest akceptowalne we wzorcu owczarka alzackiego.Rasa została uznana przez FCI prowizorycznie, bez prawa do CACIBu. Powstała w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a około roku 1970 pierwsze egzemplarze zostały importowane do Szwajcarii.

Pierwszym uznanym psem został amerykański pies LOBO, urodzony 5 marca 1966 roku. Psy urodzone z połączenia Lobo oraz innych psów z importu rozprzestrzeniły się po całej Europie, osiągając stosunkowo liczne pogłowie. Od lipca 1991 roku został uznany za nową rasę w księdze hodowlanej Szwajcarii.

NOWOFUNDLAND


Jedna z ras psów, pochodząca z Nowej Fundlandii. Według klasyfikacji FCI należy do grupy II. Według aktualnego stanu wiedzy rasa pochodzi z Nowej Fundlandii i powstała w wyniku krzyżówek psów zamieszkujących wyspę Indian Beotuk z dużymi psami do polowań na niedźwiedzie, które na wyspę przywieźli około 1100 roku Wikingowie.


NORWICH TERRIER


Jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, znajdująca się w sekcji terierów krótkonożnych.
Psy te pochodzą ze wschodniej Anglii, z hrabstwa Norfolk. Norfolk Terrier wyodrębniono jako oddzielną rasę z norwich terrierów w 1963 w Wielkiej Brytanii a w 1979 w USA.


NORSK LUNDEHUND


Jest to rasa psów o nietypowej budowie anatomicznej: jej przedstawiciele mają po co najmniej 6 palców na każdej stopie. Potrafią także tak zamknąć uszy, aby kanał słuchowy i wnętrze ucha było zamknięte dla zimna oraz brudu. Ich stawy w ramionach pozwalają rozchylić przednie łapy całkowicie na boki, a budowa kręgów szyjnych umożliwia takie obracanie głową, że pies może ją położyć sobie na grzbiecie.

Wszystkie te nietypowe cechy powodują, że psy są użytkowane do polowań na maskonury.

NORSK BUHUND


Jedna z ras psów, należąca do grupy szpicy i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych szpicy pasterskich.
Spis treści
Buhund norweski to rasa, której najstarsze zbadane szczątki znaleziono w wykopaliskach Gokstad w Norwegii. Pochodzą one sprzed 11 stuleci.
Wykorzystywany był zarówno do ochrony domostw (po Norwesku "bu" oznacza farmę lub bydło) jak i do pilnowania bydła i owiec oraz ochrony ich przed drapieżnikami. Pomagał także przy polowaniach na wilki i niedźwiedzie.

NIEMIECKI TERIER MYŚLIWSKI


Jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych.
Po I wojnie świa­towej kilku aktywnych myśliwych opuści­ło Foxterrier Club by poświęcić się ho­dowli psa o najwyższych walorach użytkowych. Rudolf Friess, Walter Zangenberg i Carl-Erich Grunwald zdecydowali, że utworzą rasę norowców o umaszczeniu czarnym podpalanym. Lutz Heck Handenbeck dyrektor ogrodu zoologicz­nego podarował Walterowi Zangenbergowi cztery czarne podpalane teriery rzeko­mo czystej linii foksterierów. Od nich rozpoczęto hodować niemieckie teriery myśliwskie. Później do grona hodowców dołączył dr Hubertt Lackner. Po latach licznych eksperymentów hodowlanych otrzymano, dzięki krzyżowaniu staroangielskich szorstkowłosych terierów i te­rierów walijskich ustalony typ psa. Ho­dowcy zabiegali nie tylko o eksterier, ale równocześnie o użytkowość, chodziło im o psa wszechstronnego, energicznego, głoszącego zwierzynę, lubiącego wodę, łatwego w układaniu i posiadającego in­stynkt myśliwski. W 1926 roku powołano do życia Deutsche Jagdterrier - Club. Tak jak dawni i dzisiejsi hodowcy niemieckich terierów myśliwskich przykładają wielką wagę do ich użytkowości na polowaniu, ciętości, odwagi i zrównoważenia charak­teru.

MUDI


Jedna z ras psów, należąca do I grupy FCI. Nie poddawana próbom pracy. Rasa powstała z krzyżowań różnych typów psów pasterskich.Doskonały pies pasterski, domowy i stróżujący. Wykorzystywany do wykrywania narkotyków.Świetnie sprawdza się w agility. Może mieszkać w mieszkaniu. Niezmordowany towarzysz chętny do wspólnej pracy z człowiekiem.Bystry, inteligentny i szybki w działaniu.Czujny, odważny i pewny siebie.Nie może być tchórzliwy i agresywny; rozpiera go energia.

MOPS


Jedna z ras psów należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych.

W historii mopsa można zaleźć różne hipotezy pochodzenia jego przodków. Najbardziej wiarygodna (wg. Veldhuisa) jest teoria mówiąca o przybyciu mopsa z Chin szlakiem jedwabnym.

MASTIF PIRENEJSKI


Jedna z ras psów, należąca do grupy molosowatych, zaklasyfikowana w typie górskim.

Psy tej rasy pochodzą najprawdopodobniej od masywnych psów pasterskich, których zadaniem była obrona i pilnowanie stad zwierząt przed atakami drapieżników. Żyły one ok. 3000 lat temu na Półwyspie Iberyjskim (przywiezione zostały przez Fenicjan). Wówczas dzielono je na:

* mastify z Nawarry
* mastify z Aragonii
* mastify z Kastylii
* mastify z La Manchy
* mastify z Estremadury
* mastify z León
* mastify pirenejskie

Mastif hiszpański pochodzi z południowych zboczy Pirenejów.

Mastif istniał w Hiszpanii już najprawdopodobniej w czasach przedchrześcijańskich. Słowo mastin ma dwa źródła. Pierwsze wywodzi się z łacińskiego słowa masuentus oznaczającego tyle, co oswojony, łagodny, udomowiony. Drugim źródłem nazwy jest również łacińskie słowo mastibe oznaczające pasterza stad. Fakt ten, świadczyć może o bardzo starym pochodzeniu mastifa. Pierwsze wzmianki dotyczące mastifa iberyjskiego pojawiają się już u Wergiliusza pomiędzy 70 a 19 rokiem p.n.e. (wskazówki na temat odżywiania), a następnie u Pliniusza Starszego około 23-79 roku n.e., czy u Collumelli w I wieku n.e.

Około roku 1946, Hiszpanie zaczęli kojarzyć między sobą poszczególne typy mastifa. I tak psy, które charakteryzowały się krótkim włosem skojarzono z mastifem hiszpańskim, a długowłose z rasą mastif pirenejski. Chociaż pierwotnie chodziło o tego samego psa, rasa została podzielona na francuskiego pirenejskiego psa górskiego i hiszpańskiego mastifa pirenejskiego.

MASTIF NEAPOLITAŃSKI


Jedna z ras psów, należąca do grupy sznaucerów i pinczerów, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich oraz psów innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji molosowatych w typie dogowatym.
Przyjmuje się, że rasa pochodzi od molossusów, antycznych greckich i rzymskich psów bojowych. Używano ich do pilnowania domostw i stad bydła, jak też w miejskiej milicji.W 1946r. na wystawie psów w Neapolu można było podziwiać pierwsze okazy.

MASTIF ANGIELSKI

Mastif angielski to jedna z ras psów należąca do molosowatych w typie dogowatych.
Podobizny tych zwierząt występują na rzeźbach babilońskich. Psy te ze względu na swoją siłę i masę były przystosowywane do walki. Dawni przodkowie dzisiejszego mastifa angielskiego pochodzą z Azji Środkowej. Podczas okupacji Brytanii przez Rzymian pies ten stał się popularny ze względu na siłę. Psy były przywożone do Rzymu głównie jako atrakcja dla ludzi podczas walk w koloseach. Walczyły m.in. z lwami, tygrysami, bykami.

W XVII wiecznej Anglii mastify wykorzystywane były jako psy pilnujące terenów łowieckich bogatej szlachty przed ubogą ludnością. Psy te jako jedyne mogły bez przeszkód przemierzać tereny ziemskie bez żadnych konsekwencji. Na początku XX wieku mastify występowały nielicznie. Kilku hodowców postanowiło jednak "reaktywować" rasę. Tuż przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej liczba reprezentantów tej rasy zwiększyła się, a po wojnie nastapił ponowny regres w hodowli. W tym czasie podjęto próby mieszania ocalonych mastifów angielskich z osobnikami z USA.

MAREMMANO-ABRUZZESE


MAREMMANO-ABRUZZESE
Jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psy pasterskie (owczarskie).
Istnieją dwa obszary, gdzie zadomowieni przodkowie tej rasy:Maremma w Toskani oraz centralne Apeniny. Po II Wojnie Światowej Anglicy utworzyli w Londynie klub dla rozpowszechnienia rasy Maremma Sheepdog.


MAŁY MUNSTERLANDER


Jedna z ras psów należąca do grupy wyżłów. Jest to najmniejsza rasa spośród wyżłów niemieckich.

Rasa ta nie pochodzi od dużego Munsterlandera. Wg pewnych źródeł istniała w Westafalii pies o porównywalnym wzroście i zastosowaniu już w średniowieczu. Na początku XX wieku - z ostatnich egzemplarzy tych psów, które skrzyżowano z francuskimi rasami powstała obecna rasa.

MAŁY GOŃCZ ANGLO-FRANCUSKI

Rasa pochodzi ze skrzyżowania francuskich i angielskich psów gończych; pierwsze wzmianki o rasie datowane na XVI wiek. Spokojny, dobrze układa się w sforze, w miarę posłuszny. Typowy pies myśliwski, używany do polowań w sforze lub indywidualnie. Najczęstsze umaszczenie tricolor, zdarzają się bicolory.

MALTAŃCZYK


Jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowanado sekcji biszonów i ras pokrewnych w podsekcji biszony.

Jedna z najstarszych ras świata. Dokładne jej pochodzenie nie jest znane ale wiadomo, że były już znane w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Kwestia nazwy tej rasy nigdy nie była jednoznaczna. Rasa ta pochodzi z wyspy Meledy (Kalimachos w 230 p.n.e. pisał o niej jako o wyspie Melitaeus), znajdującej się na Morzu Śródziemnym, a uznanej mylnie za Maltę. Według Strabo jednak psy te w starożytności zamieszkiwały Maltę, która kiedyś nazywała się Melita.

sobota, 10 listopada 2007

ŁAJKA ZACHODNIOSYBERYJSKA


Jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców myśliwskich, zaliczana do grupy łajek.
Łajka zachodniosyberyjska została wyodrębniona jako rasa w latach 50 XX wieku w wyniku krzyżowania występujących w stefie leśnej zachodniej Syberii, blisko spokrewnionych ze sobą odmian łajek, głównie mansijskiej i chantejskiej. Wpływ na rozwój rasy miały również psy myśliwskie zawiezione tam przez myśliwych z Rosji. Wzorzec łajki zachodniosyberyjskiej został opracowany w ZSRR w 1959 r. a zatwierdzony przez FCI jako rasa w 1980 r.

LHASA APSO


Jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich.
Psy te z Tybetu trafiły na Wyspy dzięki brytyjskiemu pułkownikowi i urzędnikowi Baleyowi, który w 1928 roku przywiózł z sobą do rodzinnych stron kilka sztuk psów tej rasy. Lhasa Apso to nazwa nadana już w Wielkiej Brytanii.

LEONBERGER


Jedna z ras psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji molosowatych w typie górskim.
Przodkowie tej rasy byli psami użytkowymi, polującymi na rysie i wilki w Niemczech. Pierwszy klub miłośników rasy powstał w 1895 r.w Turyngii. Do powstania pierwszego Leonbergera wykorzystano sukę rasy Landseer oraz Bernardyna i Dużego psa pirenejskiego.

LANDSEER (TYP KONTYNENTALNO-EUROPEJSKI)


Jedna z ras psów, należąca do grupy psów w typie pinczera, sznaucera i psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich wraz z innymi rasami. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie górskim.Pierwszy Landseer został sprowadzony z Nowej Funlandii do Europy na początku XVIII w. Psy przybyły na statku wraz z brytyjskim i francuskimi rybakami. Wkrótce Landseer zdobył dużą popularność w Anglii, przede wszystkim dzięki swojemu miłemu i unikatowemu wyglądowi. Paradoksalnie z powodu co raz większej popularności tej rasy na wyspach brytyjskich, populacja tych psów w Nowej Funlandii na początku XVIII w. znacznie spadła z powodu nagminnej emigracji psów na brytyjskich statkach. Rasa ta już w połowie XVIII w. cieszyła się ogromną popularnością w Anglii. Było to również zasługą wybitnego malarza angielskiego Sir Edwin Landseer, który w 1837 r. namalował słynny obraz pt. “ The Distinguished Member Of The Human Society”, którego głównym bohaterem był ogromny czarno - biały pies Na początku XIX w. psy stały się popularn na całym kontynencie europejskim. Obecnie w Polsce zarejestrowanych oficjalnie jest zaledwie 9 psów tej rasy.